Pracownia Garncarska Piotra Skiby z Jadwisina

Garncarstwem zajmuję się od 16 roku życia. Jako licealista odwiedzałem pracownie Czesława Ambrożkiewicza i Zygfryda Gajewskiego w Urzędowie gdzie mieszkałem. Początkowo było to młodzieńcze hobby. Z czasem stało się pasją i sposobem na życie. Od 1994 roku mieszkam wraz z rodziną w Jadwisinie koło Lublina. Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu o mojej twórczości (LINK).

Wykonujemy naczynia z gliny na kole garncarskim. Wpylamy na biskwit w tradycyjnym piecu ziemnym opalanym drewnem. Następnie pokrywamy szkliwami bezpiecznymi dla zdrowia i wypalamy w piecu elektrycznym w temp. 1100 oC. Dzięki temu naczynia są trwałe i w pełni użytkowe również do potraw gorących. Kształty naszych naczyń i zdobnictwo są typowe dla Lubelszczyzny. Nasze wyroby to ludowe garnki, dzbany , misy i inne naczynia oraz repliki naczyń z różnych epok. Między innymi wykonywaliśmy naczynia do filmu "Quo Vadis" J. Kawalerowicza. Organizujemy również warsztaty i kursy garncarskie.

Prowadzę pracownię garncarską w Zespole Szkół Nr 4 w Lublinie gdzie wspólnie z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną lepimy "garnki" głównie na kołach garncarskich. W roku 2006 w ramach Stypendium Ministra Kultury zbierałem materiały do książki o garncarstwie. Książka pod tytułem "Garncarstwo Sztuka Pięciu Żywiołów" ukazała się nakładem wyd. Arkady na początku 2010 roku.

 

Najbliższe kursy:8-13.02.2021
więcej

Szukaj na stronie:

GALERIA

DOJAZD

Zobacz w google maps
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.